Produkcja miodów i miodowych przekąsek

produkowanie miodu

Miód od wielu wieków znany jest ze swojego korzystnego wpływu na nasze zdrowie. Ma naturalne właściwości antybakteryjne, nawilżające, czy łagodzące. Z powodzeniem wykorzystuje się go nie tylko w branży spożywczej, ale także kosmetycznej, a nawet medycznej. W Polsce jest wiele pasiek robiących miody, choć ten typ produktu produkowany jest także w innych częściach świata – od Nowej Zelandii po Stany Zjednoczone.

Co warto wiedzieć o miodzie i miodowych produktach?

profesjonalna produkcja miodówJak odbywa się profesjonalna produkcja miodów? Miód to produkt tworzony przez pszczoły w ulach. Plastry miodu pełne złotego przysmaku wrzucane są do specjalnych wirówek gdzie są one niejako wyżymane, tak by odzyskać cały miód. Musi on zostać jeszcze przefiltrowany, tak by była pewność, że nie dostało się do środka żadne zanieczyszczenie. Miód sam w sobie na gęstą, lecz lejącą się konsystencję, trochę przypominającą żel. Jednak czasem tworzy się miody kremowane. Proces kremowania sprawia, że mają one postać pasty, smarowidła na chleb, do tego mają lekko mleczny, matowy kolor, nie są półprzeźroczyste jak świeży miód. Coraz więcej pasiek dodaje różne dodatki do swoich miodów. Są to zwykle liofilizowane owoce, kakao, zmielona kawa, mączka orzechowa lub migdałowa. Dzięki nim miody zyskują dodatkowy smak i aromat, a ponadto kolejne właściwości prozdrowotne.

produkowanie mioduNa przykład miód z imbirem i cytryną jest idealny w sezonie przeziębień, a ten z truskawką czy poziomką pokochają nawet dzieci-niejadki. Z uli zbiera się jednak nie tylko miód, ale też pyłek pszczeli czy pieżgę, które mają formę ziarenek. Można je dodawać do miodu, jak i spożywać solo. Z samego miodu zaś wykonuje się inne produkty. Miód pitny to wyjątkowy rodzaj alkoholu, rzadko spotykany w sklepach monopolowych. Owoce zatopione w miodzie to alternatywa dla dżemów czy smarowideł na naleśniki, czy placki. Z miodu wytwarza się nawet żele energetyczne! Zawierają one naturalny cukier który dodaje energii, ale także różne mikroelementy pomagające w regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym np. po treningu. Dzięki dodatkowi liofilizowanych owoców i płynnej konsystencji są one smaczne i łatwe do dozowania. Małe opakowania pozwalają zabrać je ze sobą w plecaku czy nawet kieszeni bluzy.

Jak widać produkcja miodu jak i miodowych przekąsek jest zróżnicowana. Dzięki temu nawet osoby które nie przepadają za czystym miodem mogą znaleźć produkt który zaspokoi ich kubki smakowe. A że owo płynne złoto jest bardzo zdrowe to warto jest je wprowadzić do codziennej diety.