Dlaczego aktywność fizyczna jest tak istotna?

Bieganie

W obecnym czasie zwraca się szczególną uwagę na znaczącą rolę aktywności fizycznej w utrzymywaniu dobrego samopoczucia i zdrowia niezależnie od wieku. Oczywiście, aby tak właśnie było, taka aktywność powinna być dostosowana do indywidualnych możliwości organizmu czy też preferencji. Uważać powinny przede wszystkim osoby schorowane i te, które dotychczas nie uprawiały niemal wcale sportu.

BieganieSiedzący tryb życia jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób praktycznie w każdym wieku. Zwiększa on bowiem prawdopodobieństwo występowania otyłości, która z kolei może być bezpośrednim powodem wystąpienia innych groźnych chorób, w tym nawet nowotworów. Ruch zmniejsza również ryzyko wystąpienia nadciśnienia tętniczego, osteoporozy czy też choroby niedokrwiennej serca. Wbrew obiegowej opinii, osoby starsze również powinny pamiętać o konieczności poruszania się. Brak ruchu i spędzanie większości dnia w pozycji siedzącej nie tylko spowodować mogą zwiększenie natężenia dręczących ich dolegliwości, ale także i rozwój nowych i bardzo groźnych chorób przewlekłych. Nieelastyczne mięśnie mogą być z kolei bezpośrednim powodem występowania bólów kręgosłupa, stawów, a słabsze kości powodują poważne ryzyko urazów i złamań, groźnych szczególnie w starszych wieku.

BieganieDodatkowo, podczas uprawiania sportu wydziela się w mózgu hormon szczęścia. Jak wskazuje wiele badań, taka zwiększona aktywność więc jest jednym z wielu sposobów na zapobieganie występowania depresji czy też tak zwanej jesiennej chandry, czyli często występującego obniżenia nastroju, na skutek zmniejszenia się ilości dni słonecznych w ciągu całego roku. Wbrew pozorom, sam rodzaj wybranej aktywności nie ma znaczenia dla jej skuteczności w profilaktyce tych wszystkich groźnych, wymienionych wcześniej chorób. Ważne, aby aktywność ta dostosowana była do indywidualnych preferencji tak, aby uprawiać ją z odpowiednią przyjemnością. Dla jednych najlepszą taką aktywnością będzie kilkukilometrowy marsz, dla innych zaś wycieczka rowerowa trwająca większość dnia. Istotne jest, aby osoby nie uprawiające w ogóle sportu nie rzucały się od razu “na głęboką wodę”. Aktywność jednak powinna na stale zagościć w codziennym planie dnia.

Zdrowy tryb życia okazać się może najskuteczniejszym sposobem na zapobieganie występowaniu wielu bardzo poważnych chorób,w tym również chorób nowotworowych. Jego istotnym elementem jednak zawsze jest nie tylko zbilansowany jadłospis, ale także i odpowiednie podejście do uprawianej w ciągu całego dnia aktywności fizycznej. Ta ostatnia dostosowana być powinna zawsze do indywidualnych preferencji, wieku i stanu zdrowia.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: Zdrowie