Najlepsze ramy do obrazu — jak je kupić?

ramy do obrazów

Akwarele, obrazy olejne, czarno-białe grafiki, abstrakcje — każdy z tych stylów malarskich wymaga użycia innego obramowania, by podkreślić estetykę dzieła. Wiele osób posiada na swoich ścianach piękne płótna bez ram. By podkręcić ich wygląd, można poddać ich renowacji, a dodatkowo zadbać o odpowiednie obramowanie. Wymaga to odrobiny rozeznania, by dowiedzieć się, gdzie i jak zamawiać ramy.

Ramy do obrazu a charakter dzieła

ramy do obrazówZamawianie obramowania należy zacząć od wykonania odpowiednich pomiarów. Trzeba uwzględnić wszelkie napięcia płótna, a finalnie zanotować największy wymiar. Kolejnym trudnym aspektem jest dopasowanie typu ramy do charakteru obrazu. Wybór obramowań jest naprawdę szeroki. Wąskie i lekkie kontra te ciężkie i szerokie. Antyramy, papierowe passe-partout, ramy aluminiowe to tylko kilka z przykładów, jakie można tu wymienić. Nie mniej ważny jest tu także kolor. Pomocne przy doborze może okazać się kilka zasad. Im większy obraz, tym szerszą można zastosować ramę. Do obrazów olejnych doskonale pasują szerokie obramowania, drewniane, a nawet pozłacane. Piękno krajobrazów najlepiej jest podkreślić kolorem białym, tak samo jak ma to miejsce w przypadku portretów. Inny kolor obramowania zawsze warto dopasowywać do dominujących barw, widocznych na samym obrazie, np. niebieski do błękitu nieba na pejzażu. Nowoczesne obrazy z nurtu sztuki współczesnej można obramować ciemnymi listwami, wykonanymi np. z aluminium czy metalu. Małe grafiki i akwarele standardowo przyozdabiają antyramy i, wspomniane wcześniej, passe-partout.

ramy do obrazówSzklana oprawa dodatkowo zapewnia ochronę przed uszkodzeniem i zabrudzeniem. Kolejnym aspektem jest wybór specjalisty bądź sklepu zajmującego się dopasowywaniem ramy do obrazów Gdzie kupić taki produkt, by spełniał jak najlepiej wszystkie oczekiwania? Obrazy można zdać do warsztatu specjalisty, który wykona obramowanie i umieści je po brzegach płótna, ale można także skorzystać ze sklepów online. Tam wybór jest na tyle szeroki, że trzeba wykazać się rozeznaniem przy doborze ram do obrazów. Warto dopasować wygląd ramy obrazu także do całości aranżacji mieszkania, a w szczególności do miejsca, w którym będzie wisiał. Samodzielny montaż nie powinien nastręczyć większych problemów, wymaga jedynie użycia narzędzi i akcesoriów, które są dołączane do produktu. Warto jednak dowiedzieć się jak wykonać obramowanie poprawnie, tak by uniknąć problemów z pofalowanym, czyli źle naciągniętym, płótnem. Jednakże zakupy online pozwalają oszczędzić fatygi dostarczenia i odbioru obrazów.

Obramowanie pozwoli w jednej chwili odmienić wygląd danego dzieła, przez co stanie się dekoracją. By wybrać najlepszą ramę do obrazu, należy wziąć pod uwagę styl malarski, a także dopasowanie wyglądu ramy do stylu aranżacji domu. Tych kilka wymogów pozwoli dokonać najlepszego wyboru.