Jak wygląda praca baristy?

kawka u baristy

Wiele osób nie wyobraża sobie innego sposobu na rozpoczęcie dnia, niż kubek gorącej kawy. Można ją pić w domu, ale też w kawiarni. Picie kawy obniża stres, zmniejsza ryzyko cukrzycy i poprawia krążenie krwi. Klasyczna czarna kawa to tylko jeden z wielu jej rodzajów.

Kawę przygotowują bariści

doświadczony barista z krakowaDo ich obowiązków należy przygotowanie kawy oraz podanie jej w odpowiedni sposób. Coraz częściej zajmują się tym wyspecjalizowani pracownicy restauracji i kawiarni. Chcąc pracować jako barista, trzeba pozyskać szeroką wiedzę na temat kawy i procesu parzenia. Przydadzą się też umiejętności manualne, szczególnie podczas szykowania bardziej wymyślnych rodzajów – nie każda kawa pochodzi bowiem z ekspresu. Umiejętności można szlifować samodzielnie lub skorzystać ze specjalnego kursu. Podczas pracy barista musi obsługiwać sprzęt do parzenia kawy i utrzymywać go w nienagannej czystości. Jego zadaniem jest przygotowywanie takich rodzajów kawy jak Cappuccino, Espresso czy Latte Macchiato. Kawa od baristy od domowej różni się tym, że jest profesjonalnie udekorowana. Podczas tworzenia dekoracji barista wykorzystuje specjalne patyczki do formowania wzorów, a także dodatki w postaci wanilii, kakao lub cynamonu.

kawka u baristy Szukając pracy, doświadczony barista z Krakowa może liczyć na wynagrodzenie na poziomie około 3600 złotych. Bariści ze stolicy Małopolski są jednymi z najlepiej opłacanych w kraju. Przydatną umiejętnością jest znajomość języka angielskiego, ponieważ bariści nie tylko wykonują kawę, ale też sami obsługują klientów. Obserwowanie procesu parzenia i dekorowania kawy często jest dla gości kawiarni dodatkową atrakcją. Do pracy jako barista nie trzeba żadnych szczególnych uprawnień, ale certyfikat potwierdzający umiejętności zdecydowanie ułatwi zdobycie zatrudnienia. Jest to praca, która daje duże możliwości samorealizacji i rozwoju, ponieważ wciąż pojawiają się nowe rzeczy, których można się nauczyć w kwestii atrakcyjnego parzenia kawy. Dobry barista musi perfekcyjnie znać się na kawie, ale też umieć nawiązywać relacje z ludźmi.

Umiejętności baristy przydają się też w życiu prywatnym, gdy można zrobić wrażenie na znajomych lub we własnym domu cieszyć się z profesjonalnie przygotowanej kawy. Chcąc poprawić swoją sytuację zawodową, barista może poszukać pracy w bardziej prestiżowym lokalu, w którym wymagania będą większe, ale zatrudnienie zapewni znacznie wyższe wynagrodzenie. Dodatkową korzyścią dla baristów jest możliwość otrzymywania napiwków.