Podstawowe informacje o żurawce ogrodowej

żurawka

Ogrodnicy, którzy chcą uprawiać byliny ozdobne, powinni skierować swoją uwagę na żurawkę. To roślina wieloletnia cechująca się pięknymi, ozdobnymi liśćmi. Jej uprawa jest łatwa i nie wymaga prowadzenia szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to dobry wybór dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z ogrodnictwem ozdobnym.

Żurawka — roślina dla hobbysty i pasjonata ogrodnictwa

żurawkaŻurawkę ogrodową można uprawiać zarówno bezpośrednio w glebie, jak i w pojemnikach. Dzięki temu można ją ustawić na balkonie lub tarasie. Charakterystyczny kształt kępy przyciąga wzrok i dobrze się prezentuje. Główna część rośliny to znajdująca się nad ziemią kępa. Ma ona niewielkie kwiaty w kształcie dzwonków. Kwitnie późną wiosną i latem. Żurawka to bylina z rodziny skalnicowatych. Przybyła do Polski z Ameryki Północnej. Naturalnie występuje w terenach zalesionych i górzystych. Żurawka jest ceniona przede wszystkim za swoje liście. Mają one charakter zimozielony, co oznacza, że przez cały rok zachowują swoje walory ozdobne. Wytrzymałość rośliny na niskie temperatury pozwala na jej swobodną uprawę w polskich warunkach klimatycznych. Kształt liści różni się zależnie od odmiany. Mogą być one klapowate, sercowate lub okrągłe. Ich brzegi mogą być karbowane lub ząbkowane. Na liściach widać mocno rozwinięte unerwienie.

żurawka Jeżeli wyborem początkującego ogrodnika będzie żurawka roślina ta znacznie podniesie walory estetyczne ogrodu – szansa, że się nie przyjmie, jest niewielka. Kolor liści to zieleń, żółć lub fiolet. Niektóre odmiany mogą posiadać liście w kolorze pomarańczowym, niebieskim lub czerwonym. Średnica kępy sięga do 55 centymetrów, a wysokość do 40. W sklepach zielarskich można kupić suszone liście żurawki, z których przygotowuje się napar – ma on właściwości antyseptyczne i przeciwzapalne. Najczęściej jednak żurawkę można spotkać w ogrodzie, gdzie pełni funkcję ozdobną. W okresie od czerwca do sierpnia można oglądać kwiaty, których wysokość sięga do 70 centymetrów. Kwiaty mają kolor biały, różowy lub purpurowy. Żurawka występuje w ponad 50 różnych odmianach. Najpopularniejsze odmiany to żurawka krwista, drżączkowata i drobnokwiatowa.

Uprawianie żurawki nie należy do trudnych i poradzi sobie z tym nawet początkujący i mniej zaangażowany ogrodnik. Należy przygotować odpowiednie stanowisko, które będzie eksponowane na słońce w godzinach przedpołudniowych. Nadmierne nasłonecznienie może doprowadzić do pojawienia się plam na liściach, a nawet do ich spalenia. Podłoże powinno być żyzne, lekkie i dobrze przepuszczalne, żeby zapewnić odpowiednie nawodnienie.