Wirus HPV – co warto wiedzieć?

badania u mężczyzn

Każdy się na pewno zgodzi, że zdrowie to najważniejsza wartość w życiu. Kiedy jesteśmy chorzy, kontuzjowani, czujemy się kiepsko to nie mamy ochoty na spotkania ze znajomymi, brać udział w różnego rodzaju aktywnościach, jesteśmy smutni, źli i strufrowani. W przypadku poważnej choroby mogą pojawić się także zaburzenia psychiczne związane z depresją, nerwicą, czy myślami samobójczymi.

Szczepionki HPV

szczepionki hpvJednak na szczęście wielu chorób można uniknąć lub szybko wyleczyć (jeśli zostaną wcześniej diagnozowane). Jest to szczególnie ważne w przypadku takich chorób przewlekłych i śmiertelnych jak nowotwory. Jeden z nich związany jest z wirusem HPV. Co warto o nim wiedzieć? HPV to wirus brodawczaka ludzkiego. Przenosi się on najczęściej droga płciową w trakcie stosunku bez zabezpieczenia, poprzez kontakt ze skórą osoby zarażonej, a czasem także z matki na dziecko podczas porodu. Przez wiele lat może on bytować w naszym organizmie i nie dawać żadnych objawów nawet przez dziesięć lat – często zakażenie uwidanicza się podczas rutynowych badań, choć niestety równie często widać je dopiero kiedy rozwinął się nowotwór. Dlatego też tak ważne jest badanie HPV u mężczyzn i kobiet. Wykonuje się je w gabinecie urologicznym lub ginekologicznym.

badania u mężczyznW przypadku kobiet robi się cytologię, a w przypadku mężczyzn wymaz z żołędzia. Wynik pokaże, czy pacjent jest zarażony, czy też nie. Do czego może doprowadzić zakażenie? Przyczynia się ono do powstawania raka szyjki macicy, prącia, górnych części układu pokarmowego (języka, czy gardła), a także raka odbytu. Dodatkowo wirus powoduje zmiany brodawkowate na skórze, stąd jego nazwa. Pierwsze objawy są niespecyficzne i wiążą się z bolesnymi miesiączkami, krwawieniami, chrypką, kaszlem, czy bólem podczas oddawania stolca. Dopiero w szczegółowej diagnostyce widać, że przyczyną jest właśnie wirus HPV. Warto jednak zaznaczyć, że istnieje skuteczna szczepionka przeciw temu wirusowi. Najlepiej szczepić nią dzieci, które nie rozpoczęły jeszcze współżycia, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by szczepić osoby starsze, o ile zrobią badanie i nie wyjdzie im zakażenie brodawczakiem.

Do wyboru jest kilka rodzajów szczepionek, które zwykle podaje się w cyklu 1-1-6, czyli podaje się 3 szczepionki, z czego drugą po miesiącu a trzecią po pół roku od podania pierwszej dawki. Jak widać, wirus HPV jest niezwykle groźny i może prowadzić nie tylko do powstawania nieestetycznych zmian skórnych, ale także do wielu nowotworów. Poddając się szczepieniu możemy uniknąć choroby, a dzięki diagnostyce możemy ją szybko wyłapać i wdrożyć leczenie.