Świece – jak kupować, jakie wybierać?

świeca zapachowe

Świece to popularne produkty służące do nadawania powietrzu w pomieszczeniach pięknego aromatu, a także stanowiące ozdobę – można postawić je na stole, parapecie, czy szafce. Żeby jednak móc cieszyć się ładnym zapachem i wyglądem pokoju to trzeba kupić odpowiednią świecę. W sklepach znajdziemy ich całe mnóstwo i często nie wiadomo po które sięgnąć, by być w pełni zadowolonym. Czym zatem kierować się przy zakupie?

Jak wybrać odpowiednią świecę?

świecaNa pewno trzeba zwracać uwagę na skład świecy – nie są one równe. W sprzedaży są ozdobne świece sojowe handmade, świece pszczele, parafinowe. Świeczki sojowe są ekologiczne i wegańskie, łatwo chłoną wszystkie zapachy i łatwo też je oddają podczas palenia – czuć jedynie olejki zapachowe. Nie alergizują, nie szkodą zdrowiu ani środowisku. Świece pszczele często mają charakterystyczny wzór plastra miodu, żółty kolor oraz lekko miodowy słodki zapach – niezależnie od wybranej kompozycji zapachowej. Nie są jednak dobre dla wegan ani alergików. Najgorsze są świece z parafiny czyli substancji będącej pochodną ropy naftowej. Jedyną ich zaletą jest jedynie niska cena. Niestety, mają słaby zapach który szybko wietrzeje, po zgaszeniu czuć nieprzyjemną woń knota, a dodatkowo zanieczyszczają one środowisko. Nie warto ich wybierać. Druga rzecz to kształt, wielkość i forma świecy. Wiadomo – im większa tym dłużej będzie się palić.

świeca zapachoweJeśli mamy już sprawdzony aromat to można kupować duże produkty, jeśli jednak często aromat nam się nudzi lub nie jesteśmy pewni czy nam przypasuje – lepiej brać mini świeczki. Produkty bez opakowania zwykle mają kształt walca o nieco szpiczastym czubku z knotem, z kolei te w szkle mogą wyglądać jak słoiczek dżemu, pudełko na masło do ciała, czy jak szklana kula – jest wiele opcji. Można zatem wybrać takie, które pasuje formą do pomieszczenia. Warto zaznaczyć, że świece w szkle posiadają zamknięcie, więc nie będą się kurzyć nieużywane. Przy wyborze świecy najważniejszy jest jednak zapach. Można wybierać te jednorodne np. zapach lawendy, czy sosnowy, kompozycje znane i lubiane np. aromat morski, leśny, jak i te niestandardowe np. pachnące jak świeże pranie, grzaniec, czy korzenne ciasteczka – zwykle wykorzystuje się tu wiele olejków zapachowych lub innych aromatyzujących produktów by uzyskać taki efekt.

Kończąc rozważania, kupując świece należy brać pod uwagę materiał z jakiego jest wykonana, jej wielkość, kształt, jak również zapach. Można zwracać też wzrok na jej kolor (np. często jest pasujący do aromatu – świeca morska jest niebieska, leśna zielona itd.), czy też ozdobne naklejki.

Opublikowano
Umieszczono w kategoriach: dom