Ustawienia rodzinne – czym są i jak działają?

terapia rodzinna

Jest wiele rodzajów terapii, zarówno indywidualnej, jak i grupowej. Stosuje się metodę psychodynamiczną, poznawczo-behawioralną, psychodramy, czy grupy wsparcia. Wiele zależy od rodzaju problemu psychicznego, jaki dotknął daną osobę oraz od tego jakie ma ona predyspozycje i oczekiwania. Jednym będzie służyła terapia A, a innym terapia B, mimo iż oboje cierpią na to samo.

Jakie można wyróżnić terapie?

ustawienia rodzinne według berta hellingeraPrzez ostatnie lata na pewno wzrosła rola jaką odgrywają ustawienia rodzinne według Berta Hellingera. Czym one są i jak działają? Jest to rodzaj terapii czy też seansu grupowego, w którym zwykle bierze udział kilka osób oraz certyfikowany terapeuta ustawień. Każda z osób w grupie ma przypisaną rolę którą musi odgrywać, tak jak aktor na scenie. Jak to się odbywa? System stworzony przez Berta Hellingera zakłada, że problemy człowieka biorą się z konfliktów rodzinnych. Może to być kwestia zdrady, rozwodu, przemocy, a także niezapowiedzianej śmierci. To one wyzwalają w umyśle problemy, które potem przekładają się na resztę życia. Uniemożliwiają stworzenie zdrowego związku, ruszenie do przodu, zakończenie pewnych rozdziałów w swoim życiu. Nie zawsze mamy możliwość rozmowy z osobą która spowodowała tę sytuację, czy też nie wiemy, jak ją zacząć. Często też problemy są osadzone głębiej, podświadomie. Myślimy, że chodzi nam o jakąś sytuację niezałatwioną, a na terapii okazuje się, że tkwi w nas zadra.

terapia rodzinnaOsoba która ma problem psychiczny mówi o swojej sytuacji, a następnie terapeuta wyznacza osoby do odgrywania poszczególnych ról np. matki, ojca, czy partnera. Potem można powiedzieć, że odgrywane są różne scenki, które nadzoruje terapeuta. Może sugerować drogę, dopytać jak się dana osoba czuje, czy zadawać dodatkowe pytania. W ten sposób, jako swoista psychodrama, odgrywana jest scena jak w prawdziwym życiu. Dzięki ustawieniom systemowym można dojść do prawdziwego źródła problemów, naprawić relacje rodzinne, wczuć się w daną osobę, okazać jej empatię, jak również poznać metody radzenia sobie z emocjami i to, jak załatwić daną sytuację w prawdziwym życiu, po zakończeniu sesji. To szczególnie dobra opcja dla osób z konfliktami rodzinnymi, ale też tymi z partnerami życiowymi czy przyjaciółmi.

Decydując się na sesję ustawień systemowych warto pamiętać o tym, że jest to terapia emocjonalna, dynamiczna, która stale się rozwija. Na jednej sesji nie zawsze udaje się osiągnąć upragniony cel, ale na pewno zrobi się postępy. Grunt to wybrać dobrego terapeutę z doświadczeniem, który umiejętnie pokieruje całą sesją.