Jak stworzyć dobry karmnik dla ptaków?

karmniki dla ptaków

Ptaki żywią się ziarnami, pyłkami, małymi roślinami, rzadko drobnymi owadami. W okresie wiosny i lata mają pożywienia pod dostatkiem – często widuje się ptaki na polach zbożowych, w ogrodach, a nawet w miejskich parkach. Jednak kiedy nastaje zima, ziemia przykryta jest śniegiem, a drzewa są ogołocone z liści i owoców to wiele ptaków cierpi głód, nie mogąc znaleźć dla siebie pożywienia.

Właśnie dlatego w tym okresie wiele osób je dokarmia

mały karmnik dla ptaków do samodzielnego złożeniaPtakom można wysypywać kaszę, ryż, płatki, otręby, niektóre np. kaczki jedzą nawet warzywa, z kolei sikorki chętnie przylatują do słoniny. Żeby jednak ptaki miały co jeść to najpierw trzeba im stworzyć przestrzeń do jedzenia. Mały karmnik dla ptaków do samodzielnego złożenia czy też karmnik DIY będzie idealną opcją. Ten pierwszy zazwyczaj składa się z trzech części – podstawki, łącznika i daszku, wykonanych z drewna. Całość trzeba ze sobą zbić, a następnie doczepić do niego haczyk lub sznurek, choć nie jest to konieczne. Karmnik stawia się na stoliku w altance, na parapecie lub zawiesza na gałęzi drzewa. Takie gotowe karmniki można dostać także w wielu sklepach ogrodniczych, czasem nawet w supermarketach w okresie zimowym. Inną opcją jest stworzenie własnego karmnika od podstaw. Świetnie spisują się tutaj butelki po napojach – wystarczy zrobić w nich otworki przez które ptaszki będą mogły wybierać ze środka ziarna.

karmniki dla ptaków Warto postawić dla ptaków także poidełko – może to być podstawka do kwiatów lub stara miseczka, najlepiej metalowa lub plastikowa – szkło szybciej pęknie pod wpływem ujemnej temperatury. Do miseczki należy wlewać wodę kiedy temperatura jest dodatnia – woda w końcu zamarza. Wtedy trzeba zrobić w niej otworki, tak by ptaki dostały się do środka. Warto regularnie sprawdzać czy w wodzie nie pojawiły się glony, pleśń, czy grzyby. A jaki pokarm będzie najlepszy? Najbardziej uniwersalne są czyste ziarna zbóż lub kasze – uwielbiają je gołębie, cukrówki, wróbelki, czy sroki. Można dodatkowo przy karmniku powiesić kawałek słoniny lub innej tłuszczowej przekąski dla ptaków- jest ona bardzo kaloryczna i energetyczna, więc skrzydlaci przyjaciele będą mieli pożywny posiłek który starczy im na długo. W tłuszczu także można zatopić ziarenka.

Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne. Zrobienie karmnika samodzielnie czy kupienie gotowego nie zajmuje wiele czasu, a znacząco wpłynie na przeżywalność ptaków podczas gdy krajobraz pokryty jest śniegiem. Mając zapas ziarenek i tłuszczu, a także napełniając poidełko wodą sprawimy, że ptasie życie będzie łatwiejsze.