Syropy, posypki i inne dodatki do kawy

syrop do kawy monin

Kawa to napój spożywany codziennie niemal w każdym państwie, jednak trudno dostać taką, która będzie spełniała najwyższe standardy jakościowe. Te dostępne w sklepach czy sieciowych kawiarniach często przypominają zabarwioną wodę bez smaku i z ledwo wyczuwalnym zapachem. A dobra kawa powinna pachnieć tak, że od razu się ją wyczuje po wejściu do pomieszczenia.

Jak zatem stworzyć napój idealny?

specjalny syrop do kawy moninOczywiście bazą jest sama kawa. Ale nie ta rozpuszczalna czy z fusami, która przeleżała na półce sklepowej wiele miesięcy. Liczy się tylko kawa ziarnista, którą mieli się w młynku bezpośrednio przed zaparzeniem lub wrzuca do ekspresu do kawy. Tylko w ten sposób zyskamy intensywnie czarny napar o pięknym smaku i zapachu. Można wybierać spośród różnych kaw – brazylijskiej, kolumbijskiej, czy afrykańskiej. Rożnią się one stopniem kwasowości i intensywnością aromatu – to zależy od tego jak długo były palone. Dostępne są nawet warianty aromatyzowane, choć po ich zaparzeniu często jesteśmy zawiedzeni tym jak smakują. Jak zatem podbić smak kawy? Można do tego wykorzystać mleka, przyprawy, czy specjalny syrop do kawy Monin. W jaki sposób? Wiele osób pije kawę z mlekiem, które sprawia, że jej smak jest łagodniejszy.

syrop do kawy moninJednak zamiast zwykłego mleka krowiego można postawić na mleko migdałowe, sojowe, czy owsiane. To mleka roślinne, więc są idealne dla wegetarian i wegan, a jednocześnie pysznie smakują. Będą idealne zarówno do czarnej kawy, jak i do latte czy cappuccino. Druga opcja to słodzenie kawy, które wcale nie musi wykorzystywać cukru białego czy niezdrowych słodzików. Świetny będzie tu cukier trzcinowy czy muscavado o delikatnym karmelowym posmaku, jak również erytrytol czy ksylitom o słabo wyczuwalnym smaku za to o praktycznie zerowej ilości kalorii. Można też wykorzystać do słodzenia syropy marki Monin np. waniliowy czy deserowy czekoladowy. Sprawią one, że kawa będzie smakować jak pyszny deser, będzie słodka, a jej naturalny aromat zostanie podbity, jednak nie zdominowany.

Do kawy można dodawać także różne przyprawy. Szczególnie poleca się te korzenne jak cynamon czy gałka muszkatołowa. Mają delikatnie pikantny aromat, a do tego sprawią, że napój będzie jeszcze bardziej rozgrzewający – idealny na zimę. Jak widać kawa nie musi oznaczać lury bez smaku i zapachu. Wybierając dobrej jakości kawę ziarnistą i dodając do niej roślinne mleko, korzenne przyprawy, czy słodki syrop Monin można znacząco podbić jej aromat i sprawić, że każdy kubek czy filiżanka będzie smakował inaczej.