Czym jest ajurweda?

masaż pleców

Osoby cierpiące na napięciowe bóle głowy, skurcze mięśni, szumy uszne czy inne dolegliwości często próbują różnych metod na wyleczenie swoich chorób. Niektórzy testowali leczenie konwencjonalne, ale ze względu na skutki ubocznych leków musieli go zaprzestać. Inni wolą leczenie naturalne, ziołowe, chociaż na próbę, zanim sięgną po mocne leki z apteki.

Ruchy związane z ekologią i dbałością o planetę

ajurweda w warszawieNic zatem dziwnego, że coraz większą popularnością cieszy się ajurweda w Warszawie i innych miastach. Czym ona jest i kiedy warto skorzystać z zabiegów tego typu? Ajurweda to rodzaj medycyny niekonwencjonalnej, powstałej wiele wieków temu w Indiach. Opiera się ona na koncepcji pięciu żywiołów czyli wody, ognia, powietrza, ziemi i eteru. Te żywioły dotyczą nie tylko całego życia na ziemi, ale też każdego człowieka – to jaki żywioł w nas przeważa ma wpływ na to jak się czujemy i na jakie dolegliwości jesteśmy bardziej podatni. W ajurwedzie ważne jest całościowe patrzenie na pacjenta, a nie skupianie się na konkretnej chorobie. Ważne są nie tylko dolegliwości fizyczne, ale i psychika – na sesji ajurwedy możemy otrzymać pytania o nasze podejście do życia, relacje z rodziną i przyjaciółmi, problemy psychiczne, czy rolę pracy w naszym życiu.

masaż pleców Wedle omawianej koncepcji choroba bierze się z braku równowagi między poszczególnymi żywiołami które biorą się z problemów w życiu, a nie bezpośrednio z ciała, jak to twierdzi zachodnia medycyna. Jak zatem wyglądają zabiegi lecznicze? Popularne są przede wszystkim różnego typu masaże z wykorzystaniem naturalnych olei, czasem z dodatkiem ziół. Abhjanga to jest masaż który sprawia, że energia może swobodnie przepływać przez twoje ciało i ma korzystny wpływ zarówno na ciało, jak i na ducha. Dodatkowo używany przy tym olej sezamowy ma korzystny wpływ na skórę – działa ujędrniający i odmładzająco. Z kolei Shirodhara to ma działanie uspokajające, a dodatkowo ma ona otwierać nasze trzecie oko. Na czoło, głowę. polewa się ciepły olej.

W ajurwedzie wykorzystuje się także kąpiele parowe, peelingi, jak również aromaterapię oraz relaksującą moc muzyki. Ajurweda jest chętnie wykorzystywana przez osoby zainteresowane alternatywnymi metodami leczenia, które lubią naturalne i przyjemne zabiegi. Masaże ciepłymi olejami, zabiegi ziołowe czy kąpiele mają korzystny wpływ na całe ciało i ducha, ale także działa dobre na wygląd skóry. Warto zatem spróbować ajurwedyjskich zabiegów w dobrym gabinecie w Warszawie lub innych miastach.