Opieka nad chorym – co warto wiedzieć?

osoby straszy

Choroba może dopaść każdego, jednak jest szczególnie niebezpieczna w wieku późniejszym. Wtedy organizm jest osłabiony, ma obniżoną odporność, w dodatku poruszanie się jest utrudnione ze względu na ogólną słabość. Jednak nie oznacza to, że osoba młoda czy w średnim wieku nie może zachorować na przewlekłą chorobę jaką jest nowotwór, stwardnienie rozsiane czy zanikowe boczne.

Co wtedy zrobić z osobą starszą?

osoba starszaJak zaopiekować się taką osobą? Jedynym rozwiązaniem jest właściwa opieka nad chorym w Warszawie czy innym mieście. jak powinna ona wyglądać i kto się jej podejmuje? Zwykle rodzina ma ograniczone możliwości w tym zakresie, ponieważ musi pracować, zajmować się dziećmi i tak dalej, w związku z czym nie może stale przebywać z chorym. Dlatego też często zatrudniane są opiekunki, zarówno te dochodzące na godziny, jak i te całodobowe w zależności od potrzeby. Co jednak każdy musi wiedzieć o opiece nad chorym? Na pewno takiej osobie będą potrzebne różne sprzęty i akcesoria które ułatwią jej codzienne życie, jak również pomogą w sprawowaniu opieki nad nią. Może to być np. specjale łóżko ortopedyczne. Sterowane elektronicznie może mieć podnoszoną górną i dolną część, a dodatkowo specjalny materac przeciwdziała pojawianiu się odleżyn. Łóżko może mieć barierki zapobiegające upadkowi chorego, kółka ułatwiające jego przestawianie, jak również wysięgnik wykorzystywany podczas samodzielnego podnoszenia się chorego jak również podczas ćwiczeń.

osoby straszy Należy także zainwestować w akcesoria ułatwiające choremu poruszanie się. Wózki są idealne po złamaniach czy dla osób sparaliżowanych, balkoniki i trójnogi dla tych którzy chodzą bardzo wolno, mają problemy z utrzymaniem równowagi, a laski i kule dla tych którzy jeszcze w miarę się poruszają jednak potrzebują nieco wsparcia. W opiece nad chorym wymagana jest cierpliwość, spokój, jak również optymistyczne myślenie. Osoba cierpiąca jest w koncu smutna, zła, marudna, zastanawia się dlaczego ją to spotkało, niechętnie podchodzi do opieki i ćwiczeń, może czuć się też zawstydzona np. kiedy ktoś ją musi umyć czy przewinąć. Dlatego też dobre nastawienie opiekuna jest rzeczą kluczową – często równie ważną jak opieka medyczna.

Opieka nad osobą chorą na pewno nie jest łatwa ani przyjemna. Bywa pełna wzlotów i upadków, narzekania, smutku, żalu czy kłótni. Jednak bez opieku chory z pewnością nie wydobrzeje i nie stanie na nogi. Dobrze, że zatem można zawsze zwrócić się o pomoc do profesjonalistów tak by oni zajęli się chorym bliskim jak należy i mogli tym samym nad odciążyć w codziennych obowiązków.