Czy można karmić świnkę morską ziołami?

świnka morska - jedzenie

Świnka morska to potoczna nazwa kawii domowej. Jej głównym pokarmem jest świeże siano, ale dieta powinna być także urozmaicona bukietem ziół. Można je zbierać samodzielnie lub kupować w formie przygotowanego suszu. Zioła dostarczają odpowiednie składniki odżywcze i błonnik. Pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu świnki morskiej i pozwalają wyleczyć ją z wielu uciążliwych dolegliwości.

Zioła dla świnki morskiej

świnka morska W ziołach znajdują się witaminy, które są potrzebne do zdrowego rozwoju młodych osobników. Posiadacze świnek morskich muszą zadbać o to, żeby ich zwierzątka miały odpowiednią dietę. Dzięki temu będą szczęśliwsze i bardziej zadbane. Wybór ziół, zarówno w sklepach, jak i w polskich lasach, jest niezwykle szeroki. Samodzielne zbieranie ziół powinno odbywać się w miejscach, które są oddalone od źródeł zanieczyszczeń, takich jak drogi. Niewskazane jest zrywanie ziół w miejscach, w których stosowane były nawozy i opryski. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup przygotowanych wcześniej mieszanek. Zasuszone rośliny nie powinny być przechowywane przez dłużej niż rok. Najpopularniejszym ziołem podawanym świnkom morskim jest mniszek pospolity. Rośnie w Polsce bardzo często. Można rozpoznać go po charakterystycznych żółtych kwiatach, które później zmieniają się w dmuchawce. Wysuszone najlepsze zioła dla świnki morskiej muszą zapewniać jej cenne składniki odżywcze.

świnka morska - jedzenie W mniszku pospolitym znajdują się witaminy B1, C i D. Dodatkowo mniszek ma działanie oczyszczające, wspomaga procesy trawienne i sprzyja regeneracji organizmu. W składniki mineralne i odżywcze bogaty jest krwawnik pospolity. Zaleca się go szczególnie po tym, jak świnka morska przejdzie chorobę lub zabieg weterynaryjny. Roślina ta posiada silne właściwości regeneracyjne i wspomaga proces gojenia ran. Na stres i zaburzenia nerwowe można podawać śwince morskiej rumianek. Skrzyp jest bogaty w krzemionkę. Pomaga na wyregulowanie metabolizmu świnki morskiej i uzupełnia niedobory minerałów. Dużo dobroczynnych składników można spotkać także w suszonej bazylii. Zbierając zioła dla świnki morskiej, należy unikać niektórych gatunków.

Wilcza jagoda, ostromlecz i bluszcz mogą okazać się trujące dla świnki morskiej. Dobrym źródłem witamin jest koper ogrodowy – jest on łatwo dostępny i niedrogi. Zawiera wiele witamin z grupy B, a także witaminy A, D oraz E. Podawanie kopru wraz z siankiem wspomaga pracę układu trawiennego. Zaleca się podawanie kopru ogrodowego świnkom morskim, które niedawno urodziły i karmią młode swoim mlekiem.