Rodzaje herbat – jakie wybrać?

herbata owocowa

Herbata to jeden z najpopularniejszych napojów, uwielbianych przez miliony ludzi na cały świecie, od wschodu do zachodu. Można ją pić na gorąco i na zimno, solo i z dodatkami, dostępne są różnorodne warianty o aromatach słodkich, cierpkich, kwaśnych i innych. Jak wybrać herbatę która będzie nam smakować?

Czym się kierować na zakupach?

smaczne herbaty owocowe sypaneJakie odmiany herbat są dobre do picia na zimno? Na pewno najbardziej znana i rozpowszechniona jest herbata czarna – zarówno w wersji klasycznej, jak i aromatyzowana bergamotką, dzięki czemu powstaje słynny earl Grey. Taka herbata zdecydowanie smakuje najlepiej na gorąco, zalewana jest wrzątkiem. Ma intensywny aromat, jak również ma działanie pobudzające dzięki teinie – w ten sposób może zastąpić kawę, która jest bardziej gorzka. Do takiej herbaty dodaje się cukier, slodziki, miód, jak również dolewa mleka – wtedy pije się tzw. bawarkę. Inne odmiany herbat to ta zielona oraz biała – są do siebie dosyć zbliżone. Obie dają napar w odcieniu słomkowym, lekko zielonkawym. Są delikatniejsze w smaku niż herbata czarna, nie mają goryczki. Te zalewa się nieco chłodniejszą wodą i nawet po wystygnięciu będą smaczne.

herbata owocowa Zwykle w mieszankach herbacianych dorzuca się do nich suszone owoce lub kwiaty. Trzecia ciekawa opcja to smaczne herbaty owocowe sypane. Składają się one z owocowego suszu, który zalewać można zarówno ciepłą, jak i zimną wodą. Taki napar jest naturalnie słodki, więc nie trzeba już stosować słodzików. Wedle uznania można go jednak wzbogacić o cytrynę, miód, czy imbir. To jednak nie koniec herbacianego asortymentu. Sprzedaży są herbaty czerwone polecane dla osób odchudzających się, rzadkie herbaty żółte najbardziej zbliżone smakiem do mocnej herbaty zielonej, rooibos czyli herbata z miodnego krzewu w wersji zielonej i czerwonej, a nawet bardzo efektownie wyglądająca herbata turkusowa z klitorią. Warto zaznaczyć, że na bazie herbat można przygotowywać też inne napoje. Do herbaty zielonej matchy dodaje się mleka i tak powstaje matcha latte, bardzo modny napój w kawiarniach. Z kolei do herbat z suszu można dolać wody gazowanej i stworzyć w ten sposób pyszną lemoniadą. Latem do herbat warto wrzucać kostki lodu by stworzyć ice tea.

Jak widać herbatę można pić na wiele sposobów i dodawać do niej różne dodatki. W ten sposób mając jedną herbatę można ją codziennie podawać ją na różne sposoby – na ciepło i zimno, ze słodkimi lub kwaśnymi dodatkami, a niektóre nawet z mlekiem – krowim lub roślinnym. To na pewno prawdziwa gratka dla miłośników dobrych napojów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *